SEAP introduce Sistemul Dinamic de Achizitii Publice (SAD)

Noi facilitati pe SEAP: Sistemul Dinamic de Achizitii Publice (SAD)

SEAP introduce Sistemul Dinamic de Achizitii Publice (SAD)

Conform SEAP-ului, incepand cu 8 martie 2021 platforma SEAP pune la dispuzitie o nou facilitate si anume : Sistemul Dinamic de Achzitii Publice.

"Pentru a veni în sprijinul autorităților/entităților contractante și al operatorilor economici interesați, Operatorul SEAP a elaborat și publicat Ghidul privind principalele funcționalități ale Sistemului dinamic de achiziții implementat în SEAP” 

Astfel, pentru o familiarizare mai facilă cu regulile de derulare ale acestei modalități de atribuire a contractelor de achiziție publică, Ghidul prezintă principalele noutăți aduse de SAD, astfel încât utilizatorul înregistrat în SEAP – autoritate/entitate contractantă sau ofertant - să cunoască diferențele față de fluxurile actuale aplicabile la o licitația restrânsă, SAD fiind construit pe regulile acestui tip de procedură și respectând prevederile specifice impuse de legislație.

Amintim câteva din principalele noutăți sau avantaje ale Sistemului dinamic de achiziții (SAD):

-     - SAD se derulează exclusiv online;

-     - nu se percep tarife pentru înscrierea/participarea la Sistemului dinamic de achiziții;

-     - nu poate fi limitat numărul de operatori economici admiși în cadrul SAD;

-     - operatorii economici își pot depune oricând candidatura la SAD, pe întreaga perioada de valabilitate a acestuia, nu numai în termenul de depunere candidaturi stabilit inițial;

-     - Nou: posibilitatea candidaților de revizuire online a DUAE, la solicitare, în perioada de evaluare a candidaturii;

-     - Nou: posibilitatea autorității/entității contractante de a stabili un nou termen de depunere candidaturi pe timpul revenirii din suspendare, în situația în care SAD a fost suspendat;

-     - Nou: posibilitatea candidaților de a înlocui/retrage online, în cadrul revizuirii, terți, subcontractanți sau terți și subcontractanți;

-     - Nou: autoritatea/entitatea contractantă organizatoare (administrator) a SAD poate adăuga și alți achizitori suplimentari, care pot transmite la rândul lor invitații la depunere oferte;

-     - Nou: în cazul încetării SAD, în momentul atribuirii ultimelor contracte, autoritatea contractantă informează utilizatorii interesați despre încetarea SAD selectând opțiunea disponibilă în anunțul de atribuire.

Articol preluat de pe situl e-licitatie.ro

SEAP introduce Sistemul Dinamic de Achizitii Publice (SAD)

Ce spun clienții noștri

Cu peste 20 de ani de experiență, transformăm procedurile complicate în pași simpli și clari pentru fiecare client.

Din 2004, LicitatiiSICAP.ro

oferă suport complet firmelor care doresc să participe la achiziții publice: înregistrare în SEAP/SICAP, obținerea și instalarea certificatului digital, reînnoiri, completare DUAE, consultanță și depunerea ofertelor.

Ion P
Cluj
Firma A

Partener de încredere în achizițiile publice

Colaborăm de ani buni cu LicitatiiSICAP.ro. Au experiență reală și mereu găsesc soluții. Profesioniști adevărați!

Cristina L
Arad
Firma X

Servicii rapide și de încredere

Am economisit timp și energie. Echipa a completat corect DUAE-ul și ne-a ghidat pas cu pas. Mulțumim pentru seriozitate!

Andreea M
Craiova
Firma G

Totul a mers perfect din prima

Ne-au ajutat să reînnoim certificatul SEAP și să depunem ofertele la timp. Suportul tehnic a fost excelent, iar comunicarea foarte clară.

Marius G
Suceava
Firma D

Profesioniști de la început până la final

Am apelat la LicitatiiSICAP.ro pentru înregistrarea firmei în SEAP și depunerea unei oferte. Echipa a fost promptă, totul s-a rezolvat rapid și fără stres. Recomand cu încredere!

Radu M
Timisoara
Firma C

Echipa a fost extrem de profesionistă

Am apelat la LicitatiiSICAP.ro pentru înregistrarea firmei în SEAP și depunerea unei oferte. Echipa a fost extrem de profesionistă, au rezolvat rapid tot procesul — de la obținerea certificatului digital până la completarea DUAE.

Mihai D
Bucuresti
Firma B

Colaborare perfecta

Am apelat la LicitatiiSICAP.ro pentru înregistrarea firmei în SEAP și depunerea unei oferte. Echipa a fost extrem de profesionistă, au rezolvat rapid tot procesul — de la obținerea certificatului digital până la completarea DUAE.

Toate drepturile rezervate © (2025) Ioana SRL | Web design by DowMedia